menu close menu

Bağlıca Marangoz: Marangozluk Rehberi, Marangoz Olmanın Temelleri

Marangozluk, binlerce yıl öncesine dayanan ve birçok farklı uzmanlığa sahip bir meslektir. Çoğu insan marangozların ne yaptığına dair genel bir anlayışa sahiptir, ancak bazı ayrıntılara girelim. Bir marangoz, binaları ve dolaplar veya mobilyalar gibi diğer nesneleri inşa etmek, kurmak ve bakımını yapmak için ahşap ve diğer malzemelerle çalışır. Konutlarda (evler, daireler vb.) Çalışabilirler.), ticari (oteller, ofisler, vb.) ve endüstriyel (köprüler, enerji santralleri vb.) projelendiriyor.

Bağlıca Marangoz

İşte bazı temel marangozluk becerileri

Sözlü ve yazılı açıklamalardan yön almanın yanı sıra planları okuma
Genel çerçeveleme – Bir bina için ahşap yapıyı oluşturma (duvarlar, zeminler ve kapı çerçeveleri)
Merdivenler inşa etme
Beton kalıp – Beton dökmek için kalıplar
Pencereleri, kapıları ve dış cephe kaplamasını takma
İç kaplamayı ve kaplamayı takma
Dolapları ve tezgahları takma
Dolaplar ve diğer özel ahşap işleri (değirmen işleri)
Tadilat / onarım – Hasarlı çerçeveyi veya diğer yapıları ve armatürleri inceleme ve değiştirme
İşçilere / diğer inşaat yardımcılarına talimat verme ve yönlendirme

Marangozlar genellikle  çekiçler ve keskiler dahil olmak üzere mezura ve el aletlerinin yanı sıra zımparalar, dairesel testereler, çivi tabancaları ve kaynak makineleri gibi birçok elektrikli alet kullanırlar.

Marangozluğun Temel Seviyeleri
Marangoz Yardımcısı
Çırak
Kalfa
Usta
Taşeron
Genel Yüklenici 

Marangoz olmak

Marangoz olmak isteyenlerin meslek lise diplomasını almaları önerilir. Lisedeyken, marangozların matematik, mekanik çizim ve dükkan veya ağaç işleri dersleri almaları iyi bir fikirdir. Lisedeyken veya mezun olduktan hemen sonra, değerli iş deneyimi kazanmak için marangoz yardımcısı olarak çalışmayı düşünebilirsiniz. Bir marangozun yardımcısı olarak, marangozların kullandığı araçların yanı sıra işlerini tamamlamak için kullandıkları adımlar / süreçlerle tanışacaksınız. Eğer düz liseden mezunsanız, liseden mezun olduktan sonra, resmi bir çıraklık programına kaydolmak isteyeceksiniz, böylece size daha iyi maaş kazandıracak ve size daha fazla iş fırsatı verecek bir kalfa marangozu olabilirsiniz.

Çıraklık

Çıraklığınızın her yılı boyunca yaklaşık 144 saatlik teknik eğitim ve 2.000 saatlik ücretli işbaşı eğitimini tamamlamayı bekleyebilirsiniz. Programlar genellikle dört yıl sürer. Marangozluk temellerini, taslak okumayı, matematiği, bina kodu gereksinimlerini, metal saplama çerçevelemesini ve güvenlik ve ilk yardım uygulamalarını öğreneceksiniz. Çıraklık programınızı nerede yaptığınıza bağlı olarak, beton formlar oluşturma ve ayarlama, arma, kaynak, iskele yapımı ve sınırlı çalışma alanlarında çalışma konularında uzmanlık eğitimi de alabilirsiniz.

Marangozluk Maaşları

Çıraklar için başlangıç maaşı genellikle deneyimli marangozların yaptığı ücretin yüzde 30 ila 50’si arasındadır. Çıraklar tecrübe kazandıkça kademeli olarak daha fazla ücret alırlar.US News & World Report’a göre Honolulu, marangozlar için en iyi ödeme yapan ABD şehridir (ortalama maaş 71.460 $) ve en iyi ödeme yapan eyalet Alaska’dır (ortalama maaş 69.970 $).

Teknoloji marangozluk ticaretini nasıl etkiliyor?

Marangozlar ve diğer esnaf giderek daha akıllı çalışmak için işverenleri tarafından teknolojiyi kullanmak isteniyor. Örneğin, birçok işveren artık yalnızca maaşlarının doğru olması için çalışanların çalışma saatlerini izlemek için değil, aynı zamanda bir projenin belirli bölümlerine kaç saat harcandığını anlamalarına yardımcı olmak için inşaat süresi kartı uygulamalarını kullanıyor ve böylece gelecekteki tekliflerini ve karlılıklarını artırıyorlar. İşvereniniz her gün bir uygulamayı kullanmanızı bekleyebilir:

Her gün giriş ve çıkış saati
Belirli projelere kaç saat harcadığınızı kaydedin
Nerede olmanız gerektiğini ve ne zaman orada olmanız gerektiğini özetleyen bir elektronik program izleyin
Tam kontrol listeleri
İş ilerlemesiyle ilgili fotoğrafları ve notları ofise geri paylaşın

Mart 6, 2022 | Genel | 0

Leave a reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Sohbete başla
Yardıma mı ihtiyacınız var?
Merhaba,
Nasıl yardımcı olabiliriz?